Na letišti Medlánky se v sobotu 23. března sešli účastníci Radioamatérské tísňové služby a další zájemci. Za slovenský ARES OM nás navštívil Vlado, OM1HI a OE3HII, který nás také seznámil s podrobnostmi organizace radioamatérské tísňové komunikace v Rakousku a ve Švýcarsku.
Hlavním účelem konference bylo blíže se seznámit, domluvit se na dalších aktivitách a formě spolupráce a také inspirovat se zkušenostmi ze zahraničí.
Celkem se konference zúčastnilo z Brna, Hodonína, Prahy a okolí, Plzně. Nejpočetnější byla brněnská skupina ve složení OK2GA, OK7AD, OK2TND , OK9TDI, OK4RB, OK2LTM, která také zajistila jednací místnost s občerstvením a anténu pro demonstraci spojení digitálními prostředky na krátkých vlnách.
Po úvodních referátech jsme vyzkoušeli spojení JS8Call s Lukášem, OK1RE, který bohužel z pracovních důvodů musel účast nečekaně zrušit, naštěstí ale mohl působit v roli protistanice pro demonstraci digitálních spojení. Další domluvená protistanice, Werner, OE3HWU, byl sice na pásmu slyšet, ale podle všeho on nepřijímal náš signál z QRP zařízení. Tímto se zkušební spojení stalo určitým němým příspěvkem do technické diskuse jaká zařízení a antény by mohly být použitelné pro spolehlivý přenost textových zpráv.
V odpolední diskusi se vystřídalo mnoho témat a dovolím si celkově shrnout hlavní závěry:
- V nejkratší možné době sestavit informační materiály, které umožní jednotnou komunikaci OK-RTS směrem k radioamatérům, k „laické veřejnosti“ i k orgánům samosprávy a státní správy.
- V současné fázi formování iniciativy máme mnoho různých témat různého zaměření, která bude nutné dále rozpracovat. Proto jsem si dovolil navrhnout tyto čtyři oblasti dalších aktivit:
- Technické semináře. Na půldenních nebo celodenních akcích vysvětlit a ukázat technické prostředky a metody spojení, které jsou využitelné v tísňové komunikaci. Pro začátek máme technických témat velký počet. Z toho, co jsme probírali neformálně ve skupině a co zaznělo na konferenci:
- Digitální komunikace na KV: JS8Call, VarAC, ARDOP a další, s důrazem na přenos strukturované textové informace i případně obrazových souborů s automatickou opravou chyb.
- Digitální komunikace na VKV: na VKV pásmech se setkáváme s masivním využitím FM stanic, můžeme se zabývat výběrem, zda využívat digitální přenosy na bázi frekvenční modulace nebo zkoušet technické prostředky na bázi úzkopásmových modulací a případně zda stavět jednoduchá jednoúčelová zařízení, nebo zda jít spíše cestou LoRa a na to navazujících prostředků.
- LoRa a vše, co s tím souvisí: LoRa APRS, Meshtastic a Reticulum
- digitální komunikace pomocí AllStarNet, Hamnet a další
- Anténní technika. Zde je taktéž velké pole působnosti, od často diskutovaných, ale zatím málo odzkoušených antén NVIS pro KV pásma 80, 60 a 40 metrů, až po „univerzální antény“
- Transceivery pro nasazení v polních podmínkách. QRP zařízení ano či ne (jaká je jeho efektivita na KV i na VKV), spotřeba energie, napájecí zdroje a další témata.
- Metodické semináře
- Pro začátek bude nutné, aby se všichni vážní zájemci o provoz seznámili s příslušnými příručkami Komise tísňové komunikace IARU Region 1 a ARES OM (jako nám nejbližší spřízněné organizace jak geograficky, tak jazykově).
- Dále bychom se scházeli nejméně jednou ročně k rozpracování, úpravám nebo adaptaci metodiky na naše místní podmínky.
- Otevřená je i otázka jednotného metodického vedení ke vzdělávání „laické veřejnosti“ – uživatelů PMR zařízení a „čínských ruček“. V této oblasti je mnoho příležitostí jak ke přímé spolupráci s OK-RTS (včetně přípravy nových zájemců ke zkouškám na OK/HAREC), tak i k usměrňování živelných aktivit na VHF a UHF pásmech tak, aby se minimalizovalo zatížení sdílených kmitočtů VHF a UHF.
- Praktická cvičení
- Listopadové cvičení 2023 ukázalo akceschopnost a přípravu zejména brněnské skupiny.
- Chceme se zapojovat do celoevropských cvičení EmComm IARU R1?
- Připojíme se ke cvičením ARES OM?
- Potřebujeme hledat scénáře a náplň budoucích cvičení jak s cílem sjednotit se s metodikou IARU R1, tak i s ohledem na specifiku naší země a možných situací využití RTK.
- Mediální propagace
- Naší činnosti je potřeba zajistit publicitu, aby byla veřejnosti, případným sponzorům i samosprávě a státním orgánům známá.
- Hlavním zdrojem pro šíření základních informací bude přehledový materiál, který zatím připravujeme s Michalem, OK1SIM.
- Bude nutná větší propagace na radioamatérských setkáních v ČR i v zahraničí.
- Dále je vhodné publikovat aktuality z činnosti naší iniciativy v místním, regionálním i celostátním tisku – například zpráva o konání této konference, zprávy o cvičeních, a podobně.
- Neměly by chybět ani aktuální zprávy o významných uálostech radioamatérské tísňové komunikace v zahraničí – celoevropská cvičení IARU R1, nasazení v konkrétních situacích, apod.
- Technické semináře. Na půldenních nebo celodenních akcích vysvětlit a ukázat technické prostředky a metody spojení, které jsou využitelné v tísňové komunikaci. Pro začátek máme technických témat velký počet. Z toho, co jsme probírali neformálně ve skupině a co zaznělo na konferenci:
Odkaz na stránky ARES OM
Příručka tísňové komunikace IARU R1 (děkujeme za překlad Stanovi, OM8ST).