Fast Log Entry: deník rychle a bez velké námahy

Všichni to znáte: jste někde na cestách, v dílně, u kamaráda a náhodou uděláte jedno, dvě spojení. Nebo je závod a vy si chvilku ladíte po pásmu a „vybíráte špeky“ nebo sem tam „rozdáváte body“. Spojení je zapsané na ubrousku z kantýny nebo na účtence z benzínové pumpy. Potřebovali byste to rychle zanést do deníky, vy zodpovědnější byste chtěli vytvořit Cabrillo a poslat checklog. Jenže k „normálnímu deníku“ potřebujete databázový server nebo internet, nebo ho máte doma v hamshacku na svém počítači, kam se nemůžete dostat. V contestovém loggeru byste nejdřív museli inicializovat závod a vybrat tu správnou konfiguraci, ale kde ji v těch desítkách možostí vůbec hledat?

Podívejte se na FLE – Fast Log Entry, jak se dá deník napsat rychle a úsporně a jak vytvořit Cabrillo za padesát sekund.

Program FLE napsal DF3CB a má sloužit hlavně pro snadné vedení deníku na výpravách SOTA a WWFF. Podrobný popis je na webu autora, a proto se spíše zaměřím na shrnutí a stručný návod „jak vytvořit Cabrillo“.

Do FLE stejně jako na tácek

Deník ve FLE píšeme tak, jak bychom jej psali na kus papíru:

  • poznamenáme si datum
  • na začátku si zapíšeme pásmo a druh provozu
  • v zápisu spojení už si pak napíšeme jenom čas UTC, volačku, reporty a případně poznámky typu jméno operátora, jeho zařízení, antény a pod., na VKV také třeba jeho lokátor.

Přesně takhle vypadá i zápis ve FLE:

Příklad deníku ve FLE

Poznámky ke spojení musíme zapsat do špičatých závorek, třeba < qth praha >. Co je velmi pěkné je to, že FLE sám doplňuje čas, pokud jej přepneme do režimu logování v reálném čase. Sedím a volám například S9OK. Do deníku, který vypadá jako textový editor, napíšu S9OK. Ve chvíli, kdy si vyměníme reporty, bouchnu do klávesy Enter (přeháním, stačí stisknout, samozřejmě…). FLE před značku S9OK automaticky doplní aktuální čas (UTC). Pozor, musím mít správně nastavenou časovou zónu ve Windows!

A jak tedy na ten závod a Cabrillo?

Závodní reporty se zapisují velmi jednoduchým způsobem: odeslaný kód začíná čárkou, po které bez mezery následuje odeslaný text. Přijatý kód začíná tečkou. Jako v tomto příkladu:

{ MWC 11.10. - tato poznámka se nepropisuje do ADIF ani Cabrillo }
80m cw
1801 dm6ee ,025 .047

Pokud je report 599 (CW) nebo 59 (SSB), FLE ho doplní automaticky, i když ho nezapíšete ani jednou. Prostě „599“ se rozumí samo sebou… Pokud si vyměňujete jiné reporty, stačí je zapsat v pořadí „odeslaný přijatý“, FLE u těchto čísel pochopí, o co jde:

2m ssb
1536 ok1keo/p 57 56 ,031 .105 #jn79nu

Jako u všech ostatních údajů, ani čas nebo odeslaný kód nemusíte psát znovu, pokud je stejný jako v předchozím spojení. Například takto (spojení v 1800 UTC s OG6B a OM8AQ, v 1801 s OK1FHI, vyslaný kód ve všech spojeních CAVRM):

mycall ok5cav
operator ok4rm
date 2021-09-28
80m cw { závod ČAV }
1800 og6b ,cavrm .001
om8aq .cav122
01 ok1fhi .005

Soubor Cabrillo vytvoříte poté, co máte zapsaný celý deník, a to prostě tak, že z menu vyberete File -> Export Cabrillo. Nejprve vyberete, kam výsledný soubor uložíte a jak se bude jmenovat. Potom se objeví se jednoduchý formulář, kam vypíšete nezbytné základní údaje:

Potom stisknete tlačítko Preview a bílá plocha vpravo se zaplní textem souboru:

Pak už jenom stisknete Save a je hotovo.
(Ne tak docela…
Bude dobré, když do výsledného souboru doplníte řádek EMAIL: <vaše e-mailová adresa>.)